Vil granske P4s ukjente eiere

Kulturdepartementet vil be P4 redegjøre for hvem som er dets ukjente eiere, skriver Dagens Næringsliv.

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Ifølge konsesjonsbetingelsene kan ingen eie mer enn en tredjedel av P4s aksjer. Avisa skriver at 30,4 prosent av aksjene har ukjente eiere. Nå varsler statssekretær Yngve Slettholm i Kulturdepartementet at han vil be radiokanalen redegjøre for hvem som skjuler seg bak forvalterkontoene. Det er en konto, hvor en forvalter er ført inn i aksjeregisteret istedenfor aksjeeieren.

Derimot har departementet ingenting imot at Endre Røsjø, som har 12,4 prosent av aksjene i P4, har en bytteavtale med Kinnevik. Avtalen innebærer at det Stenbeck-kontrollerte selskapet Kinnevik kan bytte til seg den norske investorenes aksjer mot oppgjør i aksjer i Tele2.

Den dominerende eier i P4 er Modern Times Group (MTG), som kontrolleres av Jan Stenbeck. MTG eier 31,7 prosent av aksjene, samt 2,02 prosent gjennom datterselskapet Metro Norge. Styreleder i P4, Pelle Törnberg som er sjef for MTG-selskapet Metro International, avviser at MTG har noe fordekt eierskap i P4.

Powered by Labrador CMS