Navn: Anne Britt Kilvik (49) Ny jobb: Nyhetsleder for foto- og grafikkgruppene i BT

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

– Dette er en nyopprettet stilling. Hva er dine viktigste oppgaver?

– Det er et helt A3-ark med oppgaver. Men jeg skal altså ha hovedansvaret for fotografer, grafikkmedarbeidere og illustratører. Det innebærer også et overordnet ansvar for det visuelle uttrykket og hva vi bruker av bilder, grafikk og illustrasjoner. Jeg har også budsjett- og personalansvar for til sammen 26 medarbeidere.

– Det høres omfattende ut?

– Ja, det blir ikke så mye dag til dag jobbing. Det handler mer om å legge premisser. Det vil være folk med ansvar for jobbfordeling under meg. Den nye stillingen er et ledd i en oppjustering av bildets og grafikkens plass i BT.

– BT har allerede et rykte som en god fotoavis…?

– Ja, men vi må prøve å utvikle oss videre. Og den kommende overgangen til tabloid blir en stor utfordring når det gjelder design og bilder. Det så vi blant annet da Aftenposten skiftet format. Og vi ønsker å bruke mer grafikk når vi blir tabloidavis.

– Du har vært redigerer i mange år. Har overgangen til en annen type jobb vært stor?

– Jeg begynte som fotograf i Klassekampen og Adresseavisen, og på mange måter er jeg tilbake der jeg startet. Det er selvfølgelig en veldig stor utfordring med et så omfattende ansvar, men jeg søkte fordi jeg hadde veldig lyst på jobben, som jeg ser på som veldig viktig. Den første tida dreide seg mye om å finne ut av ting og systemer. Men nå er jeg skikkelig giret, det er et adrenalinkick.

– Er det greit at det er en åremålsstilling på fire år?

– Det er helt vanlig at ledere i BT er ansatt på åremål, og det opplever jeg som veldig bra. Jeg tror det er bra for avisa at ledere skiftes med jevne mellomrom, og for den enkelte kan det fort bli vanskelig å bytte om man blir værende for lenge.

Powered by Labrador CMS