Barneombudet ut mot SMS-tv

Barneombud Trond Waage krever at tv-selskapene fjerner SMS-tilbudene på ettermiddagstid.

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

- Disse pengemaskinene bør ikke være aktive når barn er alene etter skoletid. Tv-selskapene tjener penger på å prate vås og få barn og unge til å stemme over meningsløse ting, sier Trond Waage til Aftenposten.

Han hevder at tv-kanalene vet at de lopper de unge for penger. Det etiske regnskapet for utnyttelsen av barn og unge er i kraftig ubalanse, mener Waage.

Professor i medievitenskap, Trine Syvertsen, mener kvaliteten på interaktivt fjernsyn langtfra er blitt det man hadde håpet på.

- Mange så for seg en nyvinning som ville ha stor betydning for folk flest. Dette var koblet til demokrati. Samfunnsborgeren skulle få delta. Men i stedet er det blitt lek, spill og underholdning, uttaler Syvertsen.

Powered by Labrador CMS