Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
I den forsikringsordningen som Norsk Journalistlag har inngått med Vesta Forsikring AS, er vilkårene under Utvidet grunnforsikring (Gruppeliv med uførekapital), egnet til undring.
Iallfall for dem som har fylt 51 år. Dette tilbudet omfatter dødsrisikoforsikring og uførekapital. For uføre-erstatningen må 51-åringen betale en årspremie på 4.966 kroner, en stigning på 2.968 kroner fra året før. Og fra og med det året en fyller 61 og fram til 67 år, stiger beløpet til 6.329!
Og hva betaler man så for? Les under «Andre bestemmelser for forsikringen», 3.2: «Hvis varig arbeidsuførhet konstateres etter utløpet av det kalenderår forsikrede fyller 60 år, utbetales ingen kontant erstatning under uførekapital. Dog har medlemmet krav på en fullt betalt dødsrisikoforsikring som utgjør 100 prosent av forsikringssummen ved død».
Etter å ha kontaktet Vesta for å sjekke at jeg hadde lest riktig, kan jeg si at passusen i klartekst betyr at en betaler en premie på 6.329 kroner årlig etter fylte 61 år, men får ikke utbetalt en øre i erstatning dersom en blir ufør. Er Norsk Journalistlag tjent med en slik forsikringsordning for sine seniormedlemmer?