Gaarder skaper rekorddebatt på nett

Jostein Gaarders Israel-kronikk har skapt ny rekord for antall debattinnlegg på Aftenposten.no og Dagbladet.no, skriver Aftenposten.

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

– Det har vært et formidabelt engasjement fra leserne. I løpet av to døgn har vi fått 1500 innlegg som har kommentert kronikken direkte. I tillegg har leserne selv opprettet ganske mange nye debatter rundt temaet, og vi har mottatt hundrevis av innlegg der. Pluss e-poster fra folk som vil påpeke noe overfor oss eller som gjerne vil at vi videresender meninger eller spørsmål til Jostein Gaarder, sier redaksjonssjef Frank Gander i Aftenposten.no til Aftenposten.

Flere tusen innlegg

Dagbladet.no åpnet sin leserdebatt natt til lørdag, og har siden mottatt flere tusen innlegg, skriver avisen videre.

– Jeg tror faktisk ikke jeg har sett noen pågang som dette – dette er det meste vi har fått på så kort tid. Jeg vil anta nærmere tre tusen debattinnlegg, sier vaktsjef Eugene Brandal Laran i Dagbladet.no til Aftenposten.

Fjernet innlegg

Debatten omtales som usedvanlig engasjert, preget av sterke følelser. Dette har også ført til at Aftenposten.no har sett seg nødt til å fjerne i overkant av 100 innlegg knyttet til Gaarder-debatten. De refuserte innleggene har inneholdt alt fra banneord til sjikanerende personkarakteristikker, rasisme og oppfordring til mer eller mindre kriminelle handlinger, skriver Aftenposten.

I motsetning til konkurrentene opplever ikke VG Nett noen bemerkelsesverdig pågang om temaet.

Powered by Labrador CMS