Mecom-nei til banktilbud
Ikke interessert i å selge ut virksomhet i Nederland.
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Styret i Mecom har avvist en uformell tilnærming fra et konsortium av nederlandske banker som ønsker å overta en kontrollerende eierandel i det engelske mediekonsernets nederlandske kjernevirksomhet.
Ifølge Financial Times tok Rabobank, ING og ABN Amro kontakt med Mecom i mars. Bankene tilbød seg å kjøpe Mecoms nær 50 prosent i datterselskapet Wegener, som er den største utgiveren av regionale dagsaviser i Nederland.
Mecoms nederlandske divisjon består av Wegener, som er 86 prosent eid av mediekonsernet, og Limburg Media-gruppen som er en heleid Mecom-virksomhet. Bankenes tilbud skal innebære en fusjon mellom Wegener og Limburg. Wegener genererer nesten 80 prosent av Mecoms driftsresultat og halvparten av de totale reklame- og opplagsinntektene.
Styreleder Stephen Davidson skal ifølge Financial Times ha avvist tilbudet bestemt. Davidson tok over den daglige ledelsen av Mecom etter at grunnlegger og administrerende direktør David Montgomery ble kastet av opprørske aksjonærer i januar.
I mars uttalte Davidson til Financial Times at han ikke har planer om å dele opp Mecom, som har virksomheter i fem land. I fjor foreslo en gruppe investorer at deler av konsernet, inkludert norske Edda Media, skulle selges og at Mecom burde konsentrere seg om sine nederlandske virksomheter.