– Sånn havnet jeg i mediene

Idar Vollvik forteller om pr-strategien da han var i Chess. – Jeg har ikke lurt noen.

Publisert

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

I nesten fem år figurerte Idar Harry Vollvik hyppig i norske medier. Han var mannen som hadde realisert den store drømmen. Han hadde gått fra rags to riches. Mr. Chess, mannen og mobilselskapet var blitt ett.

Torsdag forrige uke ble boken «Idar Vollvik om PR» lansert med brask og bram. «Krokodille-Idar lurte alle», skrev Nettavisen i sin presentasjon av boken.

Symbiose

– Har du lurt mange journalister opp gjennom årene, Vollvik?

– Det er ikke mange det nei, men altså, det blir en litt spesiell case i og med at jeg har vært i media flere tusen ganger. Hvis folk tenker etter, så gjorde vi substansielle ting, og mediene skrev om galskapen vi fant på. Og det er en symbiose, for jeg er vant med å være i søkelyset, og de fikk lesere som igjen ga reklame. Så det er bare tull at jeg har lurt noen, forteller Vollvik på dårlig mobillinje fra Sverige.

Det var i 2002 medieeventyret til Vollvik og hans Chess tok til. Dagbladet kåret Chess til prisvinner blant mobiltelefonselskapene.

– Da fikk vi en mektig økning på bestillinger av abonnement, og så avtok det igjen. Vi hadde ikke spesielt mange penger til annonser, og da tenkte vi at her måtte vi få til nye oppslag. Sånn havnet jeg i mediene.

Ikke igjen

Vollvik forteller at han var nødt til å gå utradisjonelle veier for å skape blest, fordi Chess ikke var interessant nok å skrive om over tid. Han erkjenner at det var et kynisk grep, men understreker igjen at det ikke var snakk om å lure noen. Denne påstanden later til å irritere Vollvik.

– At vi var flinke til å holde oss i mediene, det var vi. Og ja, vi fant på mye galskap.

Galskap som å kjøpe David Beckhams gamle fotballsko for én million kroner eller en bil til sju millioner, men den tid synes å være over.

– Det har vært forholdsvis stille rundt deg de siste par årene. Hvordan blir det med deg og mediene nå? Vil du stille like hyppig?

– Nei, nei, nei. Ikke i det hele tatt! Det orker jeg ikke. Den medaljen har sin bakside den også. Så det blir ikke aktuelt… Men det er klart at når du bygger en merkevare, må du først sørge for at den blir kjent, og så spre kunnskap om hva den står for. Jeg har ikke tenkt å låse meg helt inne, men jeg kommer ikke til å være tilgjengelig 24 timer i døgnet.

Les resten av intervjuet med Idar Vollvik på våre nettsider.

Powered by Labrador CMS