Øvre og Indre blir én avis
Sammenslåingen av Øvre Smaalenene i Askim og Indre Smaalenenes Avis på Mysen fullbringes mandag 3. februar. Fra nå av er det Smaalenenes Avis som gjelder i Indre Østfold, og dermed er en hundreårig pressehistorie over.
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
De reelle fusjoneringen av de to lokalavisene skjedde allerede i 1997, og siden har forskjellen bestått i at noen få sider har vært skiftet ut i de to utgavene. De siste årene har kun forsidene vært ulike.
- Tilbakemeldinger fra leserne, annonsører og resultatet fra en leserundersøkelse fortalte oss at tiden var moden for å ta steget fullt ut. Én avis og ett navn, forteller Jarle Bentzen, ansvarlig redaktør og disponent i den A-presseeide avisen.
100 år historie
Tidspunktet for overgangen til én avis har vært styrt av respekt for de to avisenes lange historie og ønsket om at begge skulle få runde 100 år.
- Nå har begge jubilert. Øvre Smaalenene i fjor og Indre Smaalenenes Avis i 1999, sier Jarle Bentzen.
Navnevalget er basert på navnene til de to avisene som nå blir slått sammen til én utgave, samt den lokale avishistorien.
Lokalavis
Smaalenenes Avis er lokalavis for kommunene i Indre Østfold; Hobøl, Spydeberg, Askim, Skiptvet, Eidsberg, Trøgstad og Marker. Overgangen til én avis markeres med navneskiftet og ny avisdesign.
Smaalenenes Avis har 44.000 lesere, og et opplag på om lag 15.000. Avisens hovedkontor ligger i Askim, men den har også kontor i Mysen.