<p>Stian Eisenträger og Svein Kjølberg tok i mot IR-prisen for Det hvite raseriet i fjor. Foto: Andrea Gjestvang</p>

Stian Eisenträger og Svein Kjølberg tok i mot IR-prisen for Det hvite raseriet i fjor. Foto: Andrea Gjestvang

Dette er de nominerte til IR-prisen

30 nominerte fra åtte ulike mediehus.

Published   Updated

Internasjonal Reporter sendte tirsdag ut en pressemelding med de nominerte til årets Internasjonal reporter-prisen.

Prisen deles ut på Skup-konferansen hvert år. I fjor var det journalister fra VG som fikk prisen for reportasjeseriene «Det hvite raseriet» og «Det amerikanske hatet».

– Internasjonal Reporter ut en pris for et journalistisk produkt som på en innsiktsfull, overraskende og engasjerende måte har kastet lys over et internasjonalt tema, gjerne gjennom å oppsøke nye og ukjente steder, finne og bruke varierte kilder og reise uvante problemstillinger, skriver Sofie Gran Aspunvik, styreleder i Internasjonal Reporter, i pressemeldinga.

Det står videre at produktet må ha vært publisert i et uavhengig norsk presseorgan eller utgitt på et norsk forlag i 2018.

De nominerte er:

  • Protestene i Gaza (reportasjeserie, VG), av: Harald Henden, Helge Mikalsen, Harald Berg Sævereid og Ingeborg Huse Amundsen.
  • Den nye veien til Europa (reportasjeserie, VG), av: Ingeborg Huse Amundsen og Hallgeir Vågenes.
  • NRK avslører: Norsk bistandssjef fikk støtte fra palestinsk etterretning (reportasje, NRK), av: Mohammed Alayoubi og Christine Svendsen.
  • Slavemarkedet (reportasje, DN), av: Eskil Engdal og Andre Liohn.
  • Landet som kollapset (reportasjeserie, DN), av: Eskil Engdal og Andre Liohn.
  • Jemen-reportasjer, våren 2018 (reportasjeserie, NRK), av: Kristin Solberg og George Kurian.
  • Trumps presidentskap (reportasjeserie, VG), av: Robert Simsø.
  • Den kontroversielle grensepolitikken (reportasjeserie, VG), av: Robert Simsø og Thomas Nilsson.
  • En verden i krig (reportasjeserie, NRK), av: Eirik Veum.
  • Landet der døtre, koner og mødre skal ødelegges (reportasjeserie, NRK), av: Eirik Veum.
  • Tidal-saken (reportasjeserie, DN), av: Markus Tobiassen og Kjetil Sæter.
  • Fanget av ild (dokumentarfilm og reportasje, NRK) av: Petter Oulie-Hauge og Mohammed Alayoubi.
  • Krabbekrigens ofre (reportasjeserie, Dagbladet), av: Gunnar Thorenfeldt, Siri Gedde-Dahl, Leif Stang, Ola Strømman, Hans Arne Vedlog, Tomm W. Christiansen, Øistein Norum Monsen, Audra Girijote og Janis Zvers
  • Kodenavn: Igor (reportasje, Dagbladet), av: Gunnar Thorenfeldt, Espen Sandli, Tomm W. Christiansen og Anders Fjellberg
  • Jemen – verdens verste humanitære katastrofe (reportasjeserie og TV-program, TV 2), av: Sonja Skeistrand Sunde og Ole E. Ebbesen
  • VGs dekning av Jemen-krigen (reportasjeserie, VG), av: Amund Bakke Foss, Ingeborg Huse Amundsen og Harald Henden
  • Fanget i Kinas hemmelige leirer (reportasjeserie, VG), av: Nilas Johnsen og Ozge Sebzeci
  • Dødens hovedstad (reportasje, VG), av: Ingeborg Huse Amundsen og Harald Henden
  • Det grenseløse Europa (reportasje, Aftenposten), av: Øystein K. Langberg, Jan T. Espedal og Torstein Ringnes
  • For disse er stengte grenser en gullgruve (reportasje, Aftenposten), av: Tor Arne Andreassen og Afshin Ismaeli
  • Kalifatet kollapser (reportasje, Aftenposten), av: Tor Arne Andreassen, Afshin Ismaeli og Torstein Rignes
  • Den grønne frontlinjen (reportasje, DN), av: Elida Høeg og Klaudia Lech
  • Et lite stykke regnskog (dokumentarfilm og reportasjeserie, NRK), av: Bodil Voldmo Sachse, Marie Gjerver og Harald Eraker
  • Mexico 1968 (radiodokumentar, NRK), av: Ingrid Fadnes
  • Jentene som slapp unna (fotodokumentar og reportasje, Adresseavisen), av: Jonas Vikan, Rune Petter Ness, Jonas Nilsson og Espen Rasmussen
  • Sexpress på asylmottak: Unge menn føler seg utnyttet av norske kvinner (reportasje, VG), av: Yasmin Sfrintzeris
  • Oppbruddets time (reportasje, Klassekampen), av: Yohan Shanmugaratnam og Line Ørnes Søndergaard
  • Slik er livet på innsiden av opprørsrepublikken Donetsk (reportasje, Aftenposten), av: Per Christian Selmer-Anderssen og Kyrre Lien
  • Snuoperasjonen (nettvideo og reportasjeserie, Aftenposten), av: Torgeir Strandberg
  • Militært samarbeid om satellitter (reportasjeserie, NRK), av: Bård Wormdal

Dette er juryen som skal kåre vinneren:

Anne Hege Simonsen, juryleder – forfatter, journalist, sosialantropolog og førsteamanuensis ved Institutt for Journalistikk og Mediefag ved Høgskolen i Oslo og Akershus (OsloMet).

Tuva Raanes Bogsnes, jurymedlem – leder for medieseksjonen i Flyktningehjelpen, tidligere utenriksjef i TV2.

Per Olav Ødegård, jurymedlem – utenrikskommentator i VG, mangeårig utenriksjournalist og avisens korrespondent i New York fra 1999 til 2002.

Tove Gravdal, jurymedlem – journalist i Morgenbladet, mangeårig utenriksjournalist med bakgrunn fra flere norske mediehus.