Stian Eisenträger og Svein Kjølberg tok i mot IR-prisen for Det hvite raseriet i fjor. Foto: Andrea Gjestvang

Stian Eisenträger og Svein Kjølberg tok i mot IR-prisen for Det hvite raseriet i fjor. Foto: Andrea Gjestvang

Dette er de nominerte til IR-prisen

30 nominerte fra åtte ulike mediehus.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Internasjonal Reporter sendte tirsdag ut en pressemelding med de nominerte til årets Internasjonal reporter-prisen.

Prisen deles ut på Skup-konferansen hvert år. I fjor var det journalister fra VG som fikk prisen for reportasjeseriene «Det hvite raseriet» og «Det amerikanske hatet».

– Internasjonal Reporter ut en pris for et journalistisk produkt som på en innsiktsfull, overraskende og engasjerende måte har kastet lys over et internasjonalt tema, gjerne gjennom å oppsøke nye og ukjente steder, finne og bruke varierte kilder og reise uvante problemstillinger, skriver Sofie Gran Aspunvik, styreleder i Internasjonal Reporter, i pressemeldinga.

Det står videre at produktet må ha vært publisert i et uavhengig norsk presseorgan eller utgitt på et norsk forlag i 2018.

De nominerte er:

  • Protestene i Gaza (reportasjeserie, VG), av: Harald Henden, Helge Mikalsen, Harald Berg Sævereid og Ingeborg Huse Amundsen.
  • Den nye veien til Europa (reportasjeserie, VG), av: Ingeborg Huse Amundsen og Hallgeir Vågenes.
  • NRK avslører: Norsk bistandssjef fikk støtte fra palestinsk etterretning (reportasje, NRK), av: Mohammed Alayoubi og Christine Svendsen.
  • Slavemarkedet (reportasje, DN), av: Eskil Engdal og Andre Liohn.
  • Landet som kollapset (reportasjeserie, DN), av: Eskil Engdal og Andre Liohn.
  • Jemen-reportasjer, våren 2018 (reportasjeserie, NRK), av: Kristin Solberg og George Kurian.
  • Trumps presidentskap (reportasjeserie, VG), av: Robert Simsø.
  • Den kontroversielle grensepolitikken (reportasjeserie, VG), av: Robert Simsø og Thomas Nilsson.
  • En verden i krig (reportasjeserie, NRK), av: Eirik Veum.
  • Landet der døtre, koner og mødre skal ødelegges (reportasjeserie, NRK), av: Eirik Veum.
  • Tidal-saken (reportasjeserie, DN), av: Markus Tobiassen og Kjetil Sæter.
  • Fanget av ild (dokumentarfilm og reportasje, NRK) av: Petter Oulie-Hauge og Mohammed Alayoubi.
  • Krabbekrigens ofre (reportasjeserie, Dagbladet), av: Gunnar Thorenfeldt, Siri Gedde-Dahl, Leif Stang, Ola Strømman, Hans Arne Vedlog, Tomm W. Christiansen, Øistein Norum Monsen, Audra Girijote og Janis Zvers
  • Kodenavn: Igor (reportasje, Dagbladet), av: Gunnar Thorenfeldt, Espen Sandli, Tomm W. Christiansen og Anders Fjellberg
  • Jemen – verdens verste humanitære katastrofe (reportasjeserie og TV-program, TV 2), av: Sonja Skeistrand Sunde og Ole E. Ebbesen
  • VGs dekning av Jemen-krigen (reportasjeserie, VG), av: Amund Bakke Foss, Ingeborg Huse Amundsen og Harald Henden
  • Fanget i Kinas hemmelige leirer (reportasjeserie, VG), av: Nilas Johnsen og Ozge Sebzeci
  • Dødens hovedstad (reportasje, VG), av: Ingeborg Huse Amundsen og Harald Henden
  • Det grenseløse Europa (reportasje, Aftenposten), av: Øystein K. Langberg, Jan T. Espedal og Torstein Ringnes
  • For disse er stengte grenser en gullgruve (reportasje, Aftenposten), av: Tor Arne Andreassen og Afshin Ismaeli
  • Kalifatet kollapser (reportasje, Aftenposten), av: Tor Arne Andreassen, Afshin Ismaeli og Torstein Rignes
  • Den grønne frontlinjen (reportasje, DN), av: Elida Høeg og Klaudia Lech
  • Et lite stykke regnskog (dokumentarfilm og reportasjeserie, NRK), av: Bodil Voldmo Sachse, Marie Gjerver og Harald Eraker
  • Mexico 1968 (radiodokumentar, NRK), av: Ingrid Fadnes
  • Jentene som slapp unna (fotodokumentar og reportasje, Adresseavisen), av: Jonas Vikan, Rune Petter Ness, Jonas Nilsson og Espen Rasmussen
  • Sexpress på asylmottak: Unge menn føler seg utnyttet av norske kvinner (reportasje, VG), av: Yasmin Sfrintzeris
  • Oppbruddets time (reportasje, Klassekampen), av: Yohan Shanmugaratnam og Line Ørnes Søndergaard
  • Slik er livet på innsiden av opprørsrepublikken Donetsk (reportasje, Aftenposten), av: Per Christian Selmer-Anderssen og Kyrre Lien
  • Snuoperasjonen (nettvideo og reportasjeserie, Aftenposten), av: Torgeir Strandberg
  • Militært samarbeid om satellitter (reportasjeserie, NRK), av: Bård Wormdal

Dette er juryen som skal kåre vinneren:

Anne Hege Simonsen, juryleder – forfatter, journalist, sosialantropolog og førsteamanuensis ved Institutt for Journalistikk og Mediefag ved Høgskolen i Oslo og Akershus (OsloMet).

Tuva Raanes Bogsnes, jurymedlem – leder for medieseksjonen i Flyktningehjelpen, tidligere utenriksjef i TV2.

Per Olav Ødegård, jurymedlem – utenrikskommentator i VG, mangeårig utenriksjournalist og avisens korrespondent i New York fra 1999 til 2002.

Tove Gravdal, jurymedlem – journalist i Morgenbladet, mangeårig utenriksjournalist med bakgrunn fra flere norske mediehus.

Powered by Labrador CMS