PODKAST-EPISODER:
KORTE VIDEOER:
- Siste
- Mest lest
– Jeg er tilhenger av å logge ut og koble helt av iblant.
Denne artikkelen er over sju år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
I spalten Morgenrutinen stiller Journalisten de samme spørsmålene til en rekke personer som er tett på mediebransjen.
June Helén Bjørnback jobber som journalist i den samiske avisen Ságat.
Her kan du lese flere Morgenrutinen.
– Jeg drikker altfor mye kaffe gjennom arbeidsdagen. Den første koppen er alltid den beste, og jeg gleder meg over å scrolle nedover nettaviser og sosiale medier i selskap med den. Jeg forsøker å drikke mer vann, men det går liksom ikke ned like effektivt. Hjemme går det gjerne i te, da.
– Som oftest har jeg en bok eller to liggende, i tillegg til vannglass, hårstrikker, telefon og nattlampe. Spennende saker!
– Ganske umiddelbart etter å ha forlatt sengen, da begynner jeg nærmest ubevisst å planlegge dagen. Jeg må titte innom Aftenposten, VG, Dagsavisen, NRK og samiske medier som NRK Sápmi og Ávvir. I tillegg holder jeg alltid et øye med Facebook og Twitter.
– «Sápmi løsriver seg fra sine koloniherrer»?
– Overalt! Men ofte tenker jeg over hva jeg ønsker å skrive om, hva jeg ønsker å belyse eller hva som virker aktuelt og spennende for våre lesere i øyeblikket. Jeg skriver lister over interessante temaer, så arbeider jeg ut fra det. Da kan jeg spørre hvem som helst til råds om veien videre. Kanskje naboen vet noe om temaet jeg tar for meg? Kan hende! Det er viktig å være åpen, nysgjerrig og lyttende. Alle og enhver har en historie, og jeg lever litt ut fra det.
– Jeg skulle gjerne hørt Astrid Lindgrens livshistorie over en kopp te med henne, da ville jeg fått fortellinger fra nesten et helt århundre. Fra et velfylt, kreativt og vanskelig liv. Jeg tror hun var et vakkert menneske. Streng, intelligent, vittig og rettferdig.
– Jeg er ydmyk og jordnær i møte med mennesker. Jeg opplever at folk raskt får tillit til meg. Det setter jeg stor pris på, og det betyr selvsagt mye i arbeidet jeg gjør.
– Det rareste må jo være da jeg relativt nylig skrev om «furutre-massakre» i bygda jeg bor i. Mer lokalt stoff enn det får du ikke.
– Ah, det er mye bra der ute! Det som griper meg mest er god fotojournalistikk. Når bildene virkelig får en til å føle. Det er så vakkert! Jeg har en forkjærlighet for portretter, men Jakten på klimaendringene av Mads Nyborg Støstad og Patrick da Silva Sæther fra NRK gjorde inntrykk. Den saken dukker opp i tankene mine fra tid til annen. Det var vel kanskje meningen, tenker jeg!
– Besettelsen av kjendiser og underholdningsprogram. Jo mer vi får, desto mer konsumerer vi, tror jeg.
– Det er vel å henge med i tiden, for her går det raskt fremover. Så skal jo alle plattformer mestres, helst på en og samme tid. I tillegg er det jo evig snakk om de midlene da.
– Jeg leste mye om terroren på Sri Lanka, så bildet av familien Holch Povlsen i begravelsen til tre av sine kjære, det ga virkelig en støkk.
– Før journalistyrket? En hel måned. Etter? En hel helg. Jeg er tilhenger av å logge ut og koble helt av iblant .
– Det varierer veldig. Noen ganger ved midnatt. Andre ganger skrur jeg telefonen på flymodus allerede syv på kvelden for å kunne konsentrere meg om andre ting, som å lese bøker for eksempel.