Militante palestinere har skutt flere hundre raketter mot Israel de siste dagene. Bildet viser raketter skutt opp fra Gaza.
Militante palestinere har skutt flere hundre raketter mot Israel de siste dagene. Bildet viser raketter skutt opp fra Gaza.

Journalister sliter med å komme seg inn i Israel

Vaksinekrav, karantene og stengte grenser skaper ekstra utfordringer.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Dersom man ønsker å komme inn i Israel må man rett i 10 dagers karantene, eller være vaksinert. Det skaper problemer for journalister som ønsker å dekke den pågående konflikten i Israel og på Gazastripen.

Stor frustrasjon

VGs Midtøsten-stringer, Kyrre Lien, er basert i Beirut. Han sier til Journalisten at det er stor frustrasjon blant journalister som vil inn til Israel.

– Det er også en utfordring at Israel har stengt grensen til Gaza. Journalister som allerede er på plass i Israel kommer seg ikke inn dit. I VG har vi jobbet med lokale journalister på Gaza, men man skulle aller helst vært der, sier Lien.

Kyrre Lien dekker konflikten fra Libanon.
Kyrre Lien dekker konflikten fra Libanon.

Selv er han i en prosess med å få oppholdstillatelse i Libanon, og har derfor ikke kunnet forsøke å komme seg inn i Israel.

– Kom oss inn i tide

Koronapandemien skaper en helt spesiell situasjon for journalister som skal dekke konfliktområder, og i Tel Aviv har også flyplassen til tider vært stengt.

Ifølge utenrikssjef i NRK, Sigurd Falkenberg Mikkelsen, er likevel deres Midtøsten-korrespondent, Yama Wolasmal, på plass i Israel.

– Vi har fulgt vanlige prosedyrer, men det er en veldig spesiell situasjon og vi sliter med lokale restriksjoner. Det er jo forståelig når man er midt i en global pandemi. Yama reiste fra Beirut og er nå i karantene. Men vi kom oss inn i tide, sier Falkenberg Mikkelsen til Journalisten.

Han har selv reist inn til Gaza under kriger og sier han håper noen journalister kommer seg inn for å dekke konflikten nå, på tross av at grensen i øyeblikket er stengt.

Røyk stiger etter et israelske luftangrep på en bygning i Gaza.
Røyk stiger etter et israelske luftangrep på en bygning i Gaza.
Powered by Labrador CMS